خبرهاي روزهاي گذشته

     

31/6/92

مراسم جشن ميلاد امام رضا (ع) و تقدير از آزادگان سرافراز و كارمندان نمونه برگزار شد

    

    

    

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت ميلاد با سعادت حضرت ثامن الحجج مراسم جشني با حضور رياست و كاركنان ستادي و محيطي در سالن اجتماعات اين مركز برگزار گرديد.

   در اين مراسم برنامه هايي شامل تواشيح، مسابقه، سخنراني برگزار و با اهداء لوح تقدير و جوايز از آزادگان سرافراز و كارمندان نمونه  تقدير بعمل آمد.

بازگشت به فهرست


31/6/92

50 نفر از مربيان داوطلبين سلامت محلات با برنامه پزشك خانواده آشنا شدند

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر پيرو بيانيه رياست محترم دانشگاه در خصوص بسيج اطلاع رساني پزشك خانواده، كارگاه آموزشي بدين منظور در تاريخ 23/6/92جهت 50 نفر از مربيان داوطلبين سلامت محلات از ساعت 12:30-8:30 صبح در سالن مهارتهاي سپاسخواه با حضور مشتاقي (كارشناس تيم نظارت پزشك خانواده والفجر) و دكتر ادريسي (روابط عمومي  پزشك خانواده)، و به همت واحد جلب مشاركت مردمي اين مركز  برگزار شد.

   در اين جلسه پس از انجام توضيحات جامع در خصوص سؤالات شايع در مورد پزشك خانواه و پاسخ به سؤالات شركت كنندگان از مربيان خواسته شد هر چه سريعتر نسبت به آموزش داوطلبين و خانوارهاي تحت پوشش اين عزيزان اقدام و اين مركز را از عملكرد خود مطلع سازند.

بازگشت به فهرست


31/6/92

25 نفر از نمايندگان اتحاديه ها با برنامه پزشك خانواده آشنا شدند

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر پيرو بيانيه رياست محترم دانشگاه در خصوص بسيج اطلاع رساني پزشك خانواده، كارگاه آموزشي بدين منظور در تاريخ 20/6/92 جهت 25 نفر از نمايندگان اتحاديه ها با حضور رزاقي كارشناس تيم نظارت پزشك خانواده والفجر از ساعت 12-9 صبح در سالن مهارتهاي سپاسخواه توسط واحد جلب مشاركتهاي مردمي اين مركز برگزار شد.

   در اين جلسه20 سؤال شايع مطرح گرديد و به كليه سؤالات مدعوين پاسخ داده شد و سؤالات در اختيار آنان قرار گرفت و توصيه گرديد هر اتحاديه به صنوف زير مجموعه خود، اين سؤالات را توزيع نمايد و در صورت تمايل به برگزاري اين كارگاه آموزشي در محل كار اصناف اعلام نمايند.

بازگشت به فهرست


30/6/92

صرفه جويي در اعتبارات دارويي با تعويض و مبادله برخي از اقلام دارويي موجود در انبار دارويي مركز بهداشت شهداي والفجر

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر در راستاي كاهش هزينه و جلوگيري از اتلاف منابع و اعتبارات دارويي با توجه به برنامه پزشك خانواده و تعطيلي داروخانه هاي تحت پوشش و از سوي ديگر بلا استفاده ماندن داروهاي ذخيره در انبار دارويي و نزديك شدن تاريخ انقضاء برخي از اين اقلام با هماهنگي ورايزني هاي لازم توسط واحد امور دارويي اين مركز با داروخانه هاي سطح شهر تعدادي از اين داروها تعويض و مبادله شد. 

بازگشت به فهرست


 27/6/92

65 نفر از مربيان مهدكودك با برنامه پزشك خانواده آشنا شدند

 

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر پيرو بيانيه رياست  دانشگاه علوم پزشكي در خصوص بسيج اطلاع رساني برنامه پزشك خانواده، در تاريخ 18/6/92  65 نفر از مربيان مهدكودك با اين برنامه آشنا شدند. در اين جلسه آموزشي دكتر حسيني مسؤول ستاد گسترش اين مركز و دكتر قاسم پور، مسئول  واحد نظارت پزشك خانواده از ساعت11:30-8:30 صبح در سالن آموزش مهارتهاي زندگي سپاسخواه مطالب آموزشي فوق را به حاضرين ارائه نمودند. لازم به ذكر است در اين جلسه 20 سؤال شايع در خصوص برنامه پزشك خانواده بين شركت كنندگان توزيع و ضمن توضيحات جامع در اين مورد به پرسشهاي مطرح شده در جلسه به طور كامل پاسخ داده شد.

بازگشت به فهرست


 26/6/92

با حضور رياست مركز بهداشت شهداي والفجر مشكلات موجود در امر اطلاع رساني عملكرد حوزه بهداشت مورد بررسي قرار گرفت

   بـه گـزارش روابـط عمومـي مركـز بهـداشـت شهرسـتان شيـراز شهـداي والفـجر طـي جلسـه اي با حضور دكتر تهمتن رياست اين مركز و دست اندركاران روابط عمومي نحوه ارتقاء اطلاع رساني مناسب تر عملكرد  حوزه بهداشت مورد نقد و بررسي قرار گرفت. در اين جلسه دكتر تهمتن به لزوم تعيين شاخصهاي ارزيابي گزارش خبري واحدها تاكيد و گفت: بزودي از واحدهاي برتر در امر اطلاع رساني عملكرد تقدير خواهد شد. ايشان در ادامه خواستار حضور فعال مسوولين ستادي در ارائه مطالب بهداشتي اين مركز به نشريه الكترونيك دانشگاه علوم پزشكي شدند. 

بازگشت به فهرست


20/6/92

آموزش برنامه سلامت بانوان و مردان ايراني به 70 نفر از كاركنان اداره ثبت اسناد و املاك

     

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر كلاس آموزشي برنامه سلامت بانوان و مردان ايراني (سبا و سما)  جهت 70 نفر از كاركنان اداره ثبت اسناد و املاك توسط همتيان كارشناس مسؤول برنامه ميانسالان اين مركز  در تاريخ 17/6/92 برگزارشد.

   لازم به ذكر است كه در اين جلسه آموزشي جهت ارتقاء سلامت كاركنان در خصوص تن سنجي، ميزان وزن مطلوب، تغذيه صحيح، انواع گروههاي غذايي و ميزان فعاليت بدني به صورت كامل همراه با نمايش اسلايد و ويدئوپروژكتور توضيح داده شد.

بازگشت به فهرست


18/6/92

30 نفر از رابطين واحد سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس از كارخانه شير پگاه واقع در زرقان بازديد نمودند

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجربه منظورآشنايي رابطين مدارس با نحوه ي تهيه و توزيع شير در مدارس و نظارت و تكميل بهتر فرم آماري مربوطه در تاريخ 17/6/92 30 نفراز رابطين واحد سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس از كارخانه شير پگاه واقع در زرقان به همت واحد بهداشت مدارس اين مركز بازديد نمودند.

بازگشت به فهرست


27/5/92

40 نفر از داوطلبان  متخصص ادارات  با برنامه پزشك خانواده آشنا شدند

     

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به منظور آشنايي 40 نفر از داوطلبين متخصص ادارات، كارگاه آموزشي با عنوان تغذيه در بحران و همچنين اطلاع رساني در خصوص برنامه پزشك خانواده در تاريخ 26/5/92 در سالن مهارتهاي سپاسخواه اين مركز بهداشت  از ساعت 12-9 صبح به همت واحد واحد جلب مشاركت مردمي برگزار شد.

بازگشت به فهرست


27/5/92

برنامه آموزشي در خصوص سلامت بانوان ايراني و سلامت مردان ايراني (سبا و سما) جهت 24 نفر از كاركنان متخصص ادارات برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر برنامه آموزشي در خصوص سلامت بانوان ايراني و سلامت مردان ايراني (سبا و سما)  جهت 24 نفر از كاركنان متخصص ادارات در تاريخ 26/5/92 تشكيل شد.

   در اين جلسه همتيان كارشناس مسؤول برنامه ميانسالان اين مركز به مدت يكساعت در مورد برنامه آموزشي سلامت بانوان ايراني و سلامت مردان ايراني (سبا و سما)  توضيح هاي لازم را ارائه و سپس  مطالبي در خصوص تن سنجي، ميزان وزن مطلوب، تغذيه صحيح، انواع گروههاي غذايي و ميزان فعاليت بدني را به صورت كامل از طريق پاورپوينت و ويدئو پروژكتور بيان نمودند.

   در پايان از كليه داوطلبان درخواست گرديد به منظور ارتقاء آگاهي و سلامت كاركنان جهت برگزاري كلاس آموزشي برنامه سبا و سما در ادارات با كارشناس مسؤول برنامه ميانسالان اين مركز هماهنگي هاي لازم صورت پذيرد.

بازگشت به فهرست


14/5/92

يك باب واحد استحصال روغن از ضايعات مرغ در شرايط غيربهداشتي در منطقه وزيرآباد شناسايي و پلمپ گرديد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر پيرو بازديد كارشناسان بهداشت محيط اين مركز يك باب واحد استحصال روغن از ضايعات مرغ در شرايط غير بهداشتي در منطقه وزير آباد شناسايي و متعاقب آن با اخذ حكم قضايي، محل مذكور پلمپ و متصدي جهت اجراي حكم به مقام محترم قضايي معرفي گرديد.

   شايان ذكر است واحد بهداشت محيط اين مركز به طور منظم و روزانه و همچنين در قالب طرح ضربت از مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي بازرسي نموده و در اين رابطه از ابتداي سال جاري تاكنون تعداد 6306 بازديد از مراكز فوق انجام گرفته كه تعداد 160 مورد به علت عدم رعايت مفاد آئين نامه ماده 13 (مواد خوراكي آشاميدني، آرايشي و بهداشتي) به مراجع قضايي معرفي گرديده اند. لذا لازم است شهروندان از خريد محصولات غذايي فاقد مشخصات و شناسنامه بهداشتي و تاريخ گذشته خودداري و در صورت مشاهده با شماره هاي 2302303 يا سامانه كشوري 1490 تماس حاصل نمايند.

بازگشت به فهرست


6/5/92

نشست مشترك مسوولان مركز بهداشت شهداي والفجر با مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر با حضور مدير روابط عمومي دانشگاه و مسوولان اين مركز بهداشت مسائل و مشكلات موجود در حيطه روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز ـ شهداي والفجر مورد بررسي قرار گرفت. در اين جلسه دكتر رضازاده، مدير روابط عمومي دانشگاه با بيان اينكه يكي از وظايف عمومي معرفي عملكرد روابط عمومي به سازمان و كاركنان مي باشد به تشريح عملكرد روابط عمومي در سطح دانشگاه علوم پزشكي و دستاوردهاي حاصل از آن پرداخت وي همچنين با بيان اينكه روابط عمومي اين مركز يكي از قويترين روابط عمومي هاست خواستار استفاده بيشتر از پتانسيل هاي موجود در اين روابط عمومي شد. دكتر رضازاده در اين جلسه از راه اندازي انجمن روابط عمومي خبر داد وي در ادامه گفت دوره هاي آموزشي جهت مديران روابط عمومي بزودي برگزار خواهد شد. در ادامه اين نشست دكتر تهمتن ضمن تقدير از خدمات ارزنده روابط عمومي دانشگاه از حضور مدير روابط عمومي دانشگاه در اين مركز تشكر و استفاده از امكانات روابط عمومي دانشگاه در راستاي فعاليتهاي بخش بهداشت را خواستار شد.

   در خاتمه مسائل و مشكلات موجود در حوزه روابط عمومي مركز مورد بررسي قرار گرفت و دكتر رضازاده تاكيد نمودند كارهاي بزرگي در بخش بهداشت شهرستان شيراز در حال انجام است كه بايد به شكل گسترده تري به اطلاع مردم رسانده شود.

بازگشت به فهرست


27/4/92

برنامه سلامت بانوان ايراني به 24 نفر از كاركنان زن اداره تعزيرات و كارخانه زمزم آموزش داده شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به منظور آشنايي كاركنان ادارات با برنامه سلامت بانوان ايراني، برنامه آموزشي در اين خصوص  در تاریخ 16/4/92 جهت 12 نفر از كاركنان زن اداره تعزيرات و در تاریخ 26/4/92 جهت 12 نفر از كاركنان زن كارخانه زمزم  توسط همتيان كارشناس مسؤول برنامه ميانسالان اين مركز برگزار شد.

   لازم به ذكر است كه در اين جلسه آموزشي جهت ارتقاء سلامت كاركنان در خصوص تن سنجي، ميزان وزن مطلوب، تغذيه صحيح، انواع گروههاي غذايي و ميزان فعاليت بدني به صورت كامل از طريق پاورپوينت و ويدئو پروژكتور توضيح داده شد.

بازگشت به فهرست


25/4/92

آزمون پيشگيري از اعتياد به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار شد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر آزمون پيشگيري از اعتياد جهت220نفر از كاردانان و كارشناسان ستادي و مراكز شهري و روستايي و پايگاههاي تحت پوشش در تاريخ 10/4/92 در سالن اجتماعات مركز بهداشت توسط واحد بهداشت روان اين مركز برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


 

24/4/92

 دو كارگاه آموزشي پيشگيري از اعتياد جهت دانشجويان به مناسبت هفته مبارزه به مواد مخدر برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به منظور ارتقا آگاهي دانشجويان در زمينه پيشگيري از اعتياد و معرفي مواد مخدر جديد و تاثيرات مخرب سو مصرف مواد در جامعه و خانواده دو كارگاه آموزشي پيشگيري از اعتياد جهت30 نفر از دانشجويان پزشكي  در اين مركز بهداشت برگزارشد.

   شايان ذكر است  اعتياد به مواد مخدر افزون بر زيان‌هايي كه به طور مستقيم براي مصرف‌كنندهٔ آن دارد و هيچ فايده و سودي براي استفادهٔ آن تأييد نشده‌است، يكي از عوامل اصلي گسترش بيماري‌هايي چون ايدز و هپاتيت مي‌باشد و همچنين زيان‌هاي اجتماعي و اقتصادي درخوري براي جامعه دارد كه از آن ميان مي‌توان به از بين بردن بخشي از نيرو و مغز فعال جامعه اشاره كرد.

بازگشت به فهرست


23/4/92

جلسه آموزشي پيشگيري از اعتياد و معرفي مواد مخدر جديد برگزار شد

 

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به منظور افزايش آگاهي نانواها در زمينه مواد مخدر جديد و روشهاي پيشگيري از اعتياد و همچنين آشنايي با پيامد هاي مخرب ناشي از سوء مصرف مواد جلسه آموزشي پيشگيري از اعتياد و معرفي مواد مخدر جديد جهت 200 نفر از اعضاي اتحاديه صنف نانواها با همكاري واحد بهداشت روان در سالن اجتماعات اين مركز بهداشت برگزار شد.

بازگشت به فهرست


20/4/92

كارگاه آموزشي تفاوت هاي دنياي زن و مرد جهت 35 نفر از داوطلبان متخصص ادارات برگزار شد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به منظور افزايش آگاهي داوطلبان متخصص ادارات كارگاه آموزشي تفاوت هاي دنياي زن و مرد طبق هماهنگي هاي صورت گرفته با  زهرا اقدامي (كارشناس ارشد روانشناسي) داوطلب متخصص اداره جهاد كشاورزي در تاريخ 18/4/92 در سالن كوثر آن اداره  جهت 35 نفرازداوطلبان متخصص ادارات تحت پوشش  اين مركز از ساعت 12-9 صبح به همت واحد جلب مشاركت هاي مردمي اين مركز برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


16/4/92

كارگاه آموزشي اختلالات بينايي و شنوايي در دانش آموزان جهت 65 نفر از رابطين بهداشت مدارس برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به منظور آشنايي رابطين بهداشت مدارس با نحوه ي غربالگري اختلالات بينايي و شنوايي در دانش آموزان و ارجاع موارد لازم در تاريخ 15/4/92 كارگاه آموزشي اختلالات بينايي و شنوايي در دانش آموزان براي رابطين و پزشكان بهداشت مدارس در اين مركز برگزار گرديد.

   در اين كارگاه كه حدود 65 نفر شركت كننده داشت، به صورت تئوري و عملي غربالگري اختلالات بينايي و شنوايي آموزش داده شد. قابل ذكر است در بررسي آماري معاينات دانش‌آموزان اول دبيرستان  نواحي 4 و 2 درصد اختلالات بينايي از رقم نسبتا بالايي برخوردار است.

بازگشت به فهرست


15/4/92

اردوي تفريحي بمناسبت روز جانباز در باغ ياس برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر اردوي تفريحي يك روزه ويژه جانبازان و خانواده هاي اين عزيزان همراه با مراسم جشن در باغ ياس برگزار گرديد. در اين مراسم مسابقات متعدد همراه با اهداء جوايز و تجليل از جانبازان، فرزندان و همسران جانباز شاغل در اين مجموعه انجام شد و از حاضرين باصرف صبحانه، ناهار و ميان وعده پذيرايي بعمل آمد.

بازگشت به فهرست


10/4/92

دوره آموزشي در خصوص مواد مخدر جديد و صنعتي با حضور 200 نفر از اعضاي  اتحاديه صنف نانوايان شيراز برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر در راستاي افزايش آگاهي جامعه دوره آموزشي در خصوص مواد مخدر جديد و صنعتي و انواع آنها عوارض جسمي و روحي ناشي از مصرف اين گونه مواد، پيامدهاي مخرب احتمالي ناشي از اعتياد به اين گونه مواد، كنترل فردي جهت عدم تمايل به مصرف آنها و روشهاي ترك با حضور بيش از 200 نفر از اعضاي اتحاديه صنف نانوايان شيراز توسط واحد بهداشت محيط اين مركز بهداشت و با همكاري واحد بهداشت روان در سالن اجتماعات برگزار شد. 

بازگشت به فهرست


8/4/92

تقدير از نفرات برجسته در مسابقه حركت به سوي وزن سلامت توسط اين مركز برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر در پي اتمام فاز اول طرح حركت به سوي وزن سلامت كه  توسط واحد تغذيه اين مركز اجرا شد مراسم تقدير از نفرات برجسته در طرح توسط اين واحد در سالن اجتماعات برگزار گرديد. در اين طرح كه از مرداد تا اسفند ماه سال گذشته در ميان عموم مردم انجام شد. 1950 نفر شركت داشتند و هر ماه به طور پيوسته توسط كارشناسان 56 مركز تحت پوشش از لحاظ وزني قد و توده بدني مورد پايش قرار گرفتند و به مراكز مشاوره تغذيه ارجاع شدند، كه در نهايت 56 نفر از افراد برجسته كه بيشترين كاهش وزن از 10 تا 33 كيلوگرم را داشتند و كاركناني كه در اين مسابقه همكاري داشتند و يا موفق به كاهش وزن گرديدند  و همچنين از كليه افراد شركت كننده با اهداء جوايز و لوح تقدير قدرداني گرديد.

   شايان ذكر است بيش از 50 درصد  از مردم شيراز دچار اضافه وزن و چاقي هستند و از عوارض چاقي مي توان به ايجاد زمينه جهت بروز بيماري هاي مزمن از جمله ديابت، بيماري قلبي عروقي، سرطان، پرفشاري خون و ... اشاره نمود. لذا اجراي برنامه هاي تشويقي جهت ترغيب افراد به كنترل وزن در ارتقاء  سطح سلامت جامعه و اميد به زندگي بسيار موثر خواهد بود.

بازگشت به فهرست


8/4/92

كسب مقام دوم كميته تحول اداري توسط مركز بهداشت شهداي والفجر

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر كميته تحول اداري اين مركز توانست مقام دوم را در ارزيابي ساليانه شبكه هاي بهداشت و درمان استان فارس كسب نمايد. اين موفقيت ارزنده را به كليه اعضاء شوراي تحول اداري اين مركز و همه كاركنان زحمتكش تبريك عرض مي نماييم.

بازگشت به فهرست


5/4/92

كارگاه آموزشي با عنوان راه‌هاي پيشگيري از دخانيات برگزار شد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته بدون دخانيات طي هماهنگي هاي انجام شده با داوطلب متخصص شركت فراراب نازيلا حجازي، كارگاه آموزشي با عنوان راه‌هاي پيشگيري از دخانيات به همت واحد جلب مشاركت مردمي اين مركز و با همكاري واحد بهداشت محيط جهت 20 نفر از پرسنل آن اداره در تاريخ 2/4/92 برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


4/4/92

برگزاري جشن ميلاد امام زمان (عج) در مركز بهداشت شهرستان شيراز ـ شهداي والفجر

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهداي والفجر به مناسبت ميلاد يگانه منجي عالم بشريت حضرت مهدي موعود (عج) مراسم جشني با حضور كاركنان اين مركز در سالن اجتماعات برگزار گرديد. در اين مراسم رياست مركز دكتر تهمتن و حاج آقا محمدي امام جماعت مركز در خصوص فضيلت اعمال شب نيمه شعبان و انتظار حضور سخناني بيان و همچنين معاون مركز شاهيجاني ضمن تبريك اين روز به حاضران خوشامد گفت. سپس برنامه هاي متنوعي از جمله: اجراي تواشيح توسط گروه طه، موسيقي سنتي، قرائت مقاله و متن ادبي، سنتور نوازي و مسابقه كتبي انجام و به 5 نفر از برندگان مسابقه و 8 نفر از حاضرين به قيد قرعه هدايايي اهداء گرديد.

بازگشت به فهرست


21/3/92

كسب مقام سوم در رشته تيراندازي توسط مركز بهداشت شهداي والفجر در مسابقات كاركنان دولت "جام مولا"

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر طبق اعلام مدير كل تربيت بدني دانشگاه علوم پزشكي، اين مركز در مسابقات كاركنان دولت "جام مولا" در رشته تيراندازي با تفنگ بادي توانست مقام سوم را به خود اختصاص دهد. اين موفقيت توسط سيد حسن ساحل بدست آمد، ضمن تبريك،  آرزوي موفقيت بيش از پيش  ايشان را از درگاه خداوند متعال خواهانيم.

بازگشت به فهرست


20/3/92

اردوي يك روزه سياحتي در باغ سپيدان جهت داوطلبان فعال و نمونه برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجربه پاس تشكر و قدرداني از زحمات و تلاش هاي بي شائبه داوطلبان سلامت در پيشبرد اهداف هفته سلامت سال 1392، اردوي يك روزه  سياحتي  جهت داوطلبان فعال و نمونه تحت پوشش اين مركز بهداشت در باغ سپيدان علوم پزشكي به همت واحد جلب مشاركت مردمي والفجر در تاريخ 19/3/92 برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


19/3/92

مراكز سنجش دانش آموزان بدو ورود به دبستان در شهر شيراز تعيين شد

 

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر دو مركز بهداشتي درماني براي سنجش دانش آموزان بدو ورود به دبستان كه پزشك خانواده ندارند توسط مركز بهداشت شهداي والفجر در مركز محسن افتخار واقع در كوي زهرا با شماره تماس 7261268 و مركز قمربني هاشم شماره تماس 6249400 تعيين گرديد.

   قابل ذكر است اين دو مركز در معاينات دانش آموزان هر سه مقطع تحصيلي همكاري لازم را خواهند داشت.

بازگشت به فهرست


8/3/92

دوره آموزشي پيشگيري از مصرف دخانيات جهت 100 نفر از اصناف برگزار شد

 

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته بدون دخانيات دوره آموزشي پيشگيري از مصرف دخانيات جهت 100 نفر از اصناف در سالن اجتماعات اين مركز به همت واحد بهداشت محيط و جلب مشاركت ها برگزار گرديد. در اين برنامه سرفصل‌هايي شامل مشكلات ناشي از دخانيات و ترك آن توسط مهندس شاهسوني كارشناس بهداشت محيط و نيز تاثيرات دخانيات بر دهان و دندان و بيماري‌هاي ناشي از آن توسط دكتر بلادي دندانپزشك ارائه گرديد.

بازگشت به فهرست


7/3/92

جلسه آشنايي با طرح تكريم ارباب رجوع در مركز بهداشت شهداي والفجر برگزار شد

   به گزارش روابط عمومي مركزبهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر جلسه آشنايي با طرح تكريم ارباب رجوع در تاريخ 1/3/92 در سالن كنفرانس اين مركز به همت كميته طرح تكريم ارباب رجوع جهت 37 نفر از كاركنان برگزار شد. در اين جلسه دكتر تهمتن رياست مركز بهداشت مفاد منشور اخلاقي كاركنان را بيان و سپس مسوول شوراي تحول اداري مركز در خصوص اين شورا و عملكرد آن توضيحات لازم را ارائه نمودند.

بازگشت به فهرست


7/3/92

برنامه پياده روي به مناسبت هفته بدون دخانيات در پارك كوهپايه انجام شد

    

    

   به گزارش روابط عمومي مركزبهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته بدون دخانيابت با شعار تبليغ و ترويج دخانيات ممنوع برنامه پياده روي در پارك كوهپايه جهت كاركنان اين مركز در تاريخ 6/3/92 به همت واحد بهداشت محيط برگزار شد. شايان ذكر است استعمال دخانيات عامل قابل پيشگيري مرگ و ناتواني و دومين علت اصلي مرگ در جهان است . دخانيات موجب 25-12 درصد مرگها در كشورهاي صنعتي است. مصرف دخانيات چهارمين عامل خطر بار بيماري در كل جهان به شمار مي رود . براساس تخمين در سال 1994 هزينه هاي خالص به هدر رفته در اثر استعمال دخانيات بيش از 200 ميليارد دلار در سال بوده است.

بازگشت به فهرست


7/3/92

آموزش كنترل فشارخون به 12837 نفر از دانش آموزان و والدين

   به گزارش روابط عمومي مركزبهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر در هفته سلامت با شعار فشارخون را جدي بگيريم آموزش 12837 نفر از گروههاي هدف شامل دانش آموزان، كاركنان مدارس و والدين توسط رابطين بهداشت مدارس صورت گرفت.

   قابل ذكر است برگزاري 12 مسابقه نقاشي و ارسال 218 اثر نقاشي و 11 مسابقه ورزشي در سطح مدارس تحت پوشش نيز از فعاليتهاي رابطين بهداشت مدارس در اين هفته مي باشد.

بازگشت به فهرست


5/3/92

مراسم جشن ميلاد با سعادت مولي الموحدين حضرت علي (ع) در مجتمع بهداشتي درماني نادركاظمي برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر مراسم گراميداشت ميلاد با سعادت اميرالمومنين (ع) با حضور رئيس و كاركنان اين مجتمع بهداشتي درماني و معاون اين مركز در سالن اجتماعات اين درمانگاه برگزار گرديد.

   در اين برنامه دكتر توللي،‌ رئيس مجتمع ضمن خوشامدگويي به حاضرين و تبريك ميلاد مولي الموحدين، سالروز آزادي خرمشهر را به حاضرين تبريك گفت. در اين برنامه مسابقه 20 سوالي و معارف قرآني جهت حاضرين برگزار و به 6 نفر از برندگان هدايايي اهداءشد، سپس گروه تواشيح دانشگاه علوم پزشكي به اجراء برنامه پرداخت. اين مراسم با پذيرايي از شركت كنندگان پايان پذيرفت.

بازگشت به فهرست


5/3/92

بازديد از خانواده هاي معظم شهداء در سالروز آزادي خرمشهر توسط مركز بهداشت شهداي والفجر

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت سالروز آزادي خرمشهر و ميلاد با سعادت مولي‌الموحدين حضرت علي (ع) از چهار نفر از خانواده هاي معظم شهدا با حضور در محل كار ايشان بازديد بعمل آمد. در اين برنامه ضمن بررسي مشكلات اين عزيزان با حضور رياست مركز، مسوول روابط عمومي، مسوول امور ايثارگران، با اهداء لوح تقدير و هدايايي ازآنان تقدير بعمل آمد. شايان ذكر است از ديگر برنامه هاي صورت گرفته درسالروز آزادي خرمشهر توزيع شربت صلواتي، نصب پلاكارد ، آذين بندي و فضاسازي و پخش سرود آزادسازي خرمشهر مي باشد.

بازگشت به فهرست


4/3/92

فعاليت‌هاي واحد مدارس در هفته سلامت

    

   در هفته سلامت 18 تا 25 فروردين با شعار فشار خون را جدي بگيريم آموزش به گروه هاي هدف دانش آموزان  كاركنان مدارس و والدين توسط رابطين بهداشت مدارس صورت گرفت. (دانش‌آموزان مقطع ابتدايي 3526، راهنمايي 4046، دبيرستان 2579 نفر كاركنان مدارس 950 نفر والدين 1763 نفر).

   قابل ذكر است برگزاري 12 مسابقه نقاشي و ارسال 218 اثر نقاشي و 11 مسابقه ورزشي در سطح مدارس تحت پوشش نيز از فعاليت هاي رابطين بهداشت مدارس در اين هفته مي باشد.

بازگشت به فهرست


3/3/92

كلاس آموزشي در خصوص هفته بدون دخانيات جهت 42 نفر از زنان باردار برگزار شد

    

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر كلاس آموزشي در خصوص هفته بدون دخانيات جهت 42 نفر از زنان باردار تحت پوشش مركز بهداشتي درماني يقطين و پايگاه بهداشتي صدرا 1 و 2 در تاريخ 2/3/92 با هماهنگي كاركنان بهداشت خانواده  وتوسط دكتر زهري زاده برگزار گرديد.

   لازم به ذكر است كه در اين جلسه آموزشي  در خصوص زايمان ايمن به زنان باردار آموزش و در مورد مضرات دخانيات براي جنين به صورت كامل توضيح داده شد.

بازگشت به فهرست


1/3/92

راه اندازي ايستگاه فشارخون در مدرسه خورسنديان همراه با برگزاري مراسم جشن

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت مراسم جشني در مدرسه مروج سلامت خورسنديان با حضور كارشناسان بهداشت مدارس آموزش و پرورش ناحيه 4 اين مركز و حضور 366 نفر از دانش آموزان و كاركنان اين مدرسه برگزار گرديد. در اين مراسم ابتدا در خصوص اهداف برنامه مروج سلامت و وظايف دانش آموزان در پيشبرد اين اهداف و ارتقا سلامت سخناني ايراد و پس از اجراي سرود سلامت، مقاله اي نيز توسط يكي از بهداشتياران با موضوع مدرسه مروج سلامت خوانده شد. در اين مراسم مسابقات متنوع ورزشي مانند دو، طناب زني، حلقه و ... با تاكيد بر نقش ورزش در كنترل فشارخون اجرا و به 10 نفر برتر جوايزي اهدا گرديد.

   در پايان نمايشنامه اي توسط دانش آموزان با موضوع نفش تغذيه در كنترل فشارخون به اجرا در آمد. لازم به ذكر است در تاريخ فوق در اين مدرسه ايستگاه فشارخون توسط رابط محترم بهداشت مدارس پايگاه هفت تنان داير و فشارخون پرسنل مدرسه، مراجعين و تعدادي از دانش‌آموزان كنترل و مشاوره لازم ارائه گرديد.

بازگشت به فهرست


1/3/92

فعاليت‌هاي واحد بهداشت روان در هفته سلامت

   واحد بهداشت روان با همكاري كارشناسان مراكز بهداشتي درماني و واحدهاي مربوطه در طول هفته سلامت امسال فعاليت‌هاي زير را جهت ارتقاء سلامت عموم به انجام رساند:

1- برگزاري 14 جلسه آموزشي بهداشت روان جهت 111 نفر از رابطين مراكز؛

2- برگزاري 28 جلسه آموزشي جهت 2508 نفر از دانش آموزان توسط پرسنل مراكز؛

3- برگزاري 17 جلسه آموزش بهداشت روان جهت 282 نفر از والدين توسط پرسنل مراكز؛

4- برگزاري 22 جلسه آموزشي بهداشت روان جهت 152 نفر از معلمين توسط پرسنل مركز؛

5- برگزاري 41 جلسه آموزشي بهداشت روان جهت 478 نفر از مراجعين به مراكز توسط پرسنل؛

6- نصب 7 روزنامه ديواري با موضوعات بهداشت روان؛

7- برپايي 9 نمايشگاه در مراكز؛

8- برگزاري 7 مسابقه ورزشي و نقاشي بين 235 شركت كننده؛

9- توزيع بيش از 3000 تراكت و پمفلت بين مراكز شهري و روستايي و پايگاه‌هاي تحت پوشش جهت آموزش به گروه‌هاي هدف.

بازگشت به فهرست


30/2/92

اهالي روستاي نيلگونك در زمينه افسردگي و عوامل موثر بر آن آموزش ديدند

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر جلسه آموزشي در زمينه افسردگي و عوامل موثر بر آن جهت 30 نفر از اهالي روستاي نيلگونك در تاريخ 25/2/92 توسط كارشناس بهداشت روان اين مركز و به منظور افزايش آگاهي عموم در زمينه شناخت عوامل موثر بر افسردگي برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


30/2/92

شيوه فرزند پروري به مربيان مهدكودك شهر شيراز آموزش داده شد.

   به گزارش روابط عمومي مركزبهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر جلسه آموزشي شيوه فرزند پروري جهت 30 نفر از مربيان مهدكودك شهر شيراز در تاريخ 23/2/92 توسط كارشناس بهداشت روان و جلب مشازكت هاي مردمي به منظور افزايش آگاهي مربيان مهد كودكها در زمينه اصول تربيت كودكان در اين مركز برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


29/2/92

76 نفر از كاركنان بانك سپه، 66 نفر از كاركنان اداره كل عشايري فارس، 40 نفراز كاركنان آموزش و پرورش استثنايي، 30نفر از كاركنان قرار گاه خاتم النبيا و 77 نفر از كاركنان آموزش و پرورش ناحيه 2 از وضعيت فشار خون خود اطلاع يافتند

   فشار خون بالا بر خلاف آنكه به آساني قابل تشخيص است ولي غالبا بدون علامت مي باشد ودر صورتيكه كنترل نشود عوارض مرگباري از جمله سكته هاي قلبي و مغزي، نارسايي كليوي و صدمات چشمي را به دنبال خواهد داشت.به همين دليل و به مناسبت روز جهاني فشار خون 76 نفر از كاركنان بانك سپه، 66نفر از كاركنان اداره كل عشايري فارس،40 نفراز كاركنان آموزش و پرورش استثايي ، 30نفر از كاركنان قرار گاه خاتم النبيا و77نفر ازكاركنان آموزش و پرورش ناحيه 2 از وضعيت فشار خون خود اطلاع يافتندو آموزشهاي لازم در خصوص پيشگيري از پرفشاري خون به آنها داده شد.

  دانستن اين نكته ضروري است كه فشار خون بالا و عوارض ناشي از آن بارعايت رژيم غذايي سالم ،تحرك بدني كافي و ترك دخانيات و الكل و متعادل كردن وزن قابل پيشگيري و كنترل است.

بازگشت به فهرست


28/2/92

فشار خون بالا عامل 54% سكته هاي مغزي و 47 درصد بيماري‌هاي ايسكميك قلب مي باشد

   اگر چه فشار خون بالا شايع و بدون نشانه مشخصي است ولي به راحتي شناسايي و درمان مي‌شود كه با درمان و كنترل اين بيماري عوارض كشنده و ناتوان كننده آن تا حدود زيادي كم مي گردد. تحقيقات نشان داده است كه تنها 70% از بيماران مبتلا به فشارخون بالا از بيماري خود مطلع هستند و از اين تعداد كمتر از 60% تحت درمان بوده و كمتر از 30% فشار خون كنترل شده دارند. از اين رو مي بايست  به گونه اي برنامه ريزي گردد تا هر فرد از اندازه فشار خون خود اطلاع يابد.

   در اجراي طرح كشوري سنجش فشار خون و تناسب بدني تعداد 8543 نفر از مردم با مراجعه به مراكز و پايگاه‌هاي بهداشتي مركز بهداشت شهداي والفجر از وضعيت فشار خون اطلاع يافتند و آموزش‌هاي لازم در اين زمينه را دريافت كردند.

بازگشت به فهرست


28/2/92

185 كلاس آموزشي در زمينه فشارخون، و 17 جشنواره غذايي در هفته سلامت برگزارشد

    

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر در هفته سلامت و به منظور پيشبرد اهداف بهداشتي 150 كلاس آموزشي در زمينه تغذيه و پرفشاري خون با همكاري كاركنان اين مركز جهت اولياء دانش آموزان و خانوارهاي تحت پوشش مراكز و همچنين  35 جلسه آموزشي براي دانش آموزان در زمينه نقش تغذيه سالم در پيشگيري از بيماري‌ها در مدارس تحت پوشش اين مركز تشكيل و 17 جشنواره غذايي با در نظر گرفتن شرايط مناسب تغذيه اي از جمله نمك، چربي و استفاده از همه گروه هاي غذايي و نيز شرايط طبخ غذا جهت دو گروه دانش آموزان و خانواده هاي تحت پوشش مراكز به همت واحد تغذيه مركز برگزار شد.

بازگشت به فهرست


28/2/92

سنجش فشارخون و تعيين تناسب بدني 1120 نفر از زائرين حرم مطهر شاهچراغ (ع) در طرح بسيج ملي ارتقاء سلامت ايرانيان

    

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر طرح كشوري بسيج ملي ارتقاء سلامت ايرانيان، سنجش فشارخون و تناسب بدني از تاريخ 14/2/92 با توجه به اهميت اطلاع از اندازه فشارخون براي هر فرد در حرم مطهر شاهچراغ (ع) جهت 1120 نفر از زائرين محترم اين استان توسط كارشناسان واحد مبارزه با بيماري‌هاي غيرواگير اين مركز انجام وبه افرادي كه اضافه وزن يا فشارخون بيشتر يا مساوي 90/140 داشتند اطلاع رساني و آموزش داده شد.

بازگشت به فهرست


25/2/92

مراقبت هاي دوران ميانسالي و سلامت بانوان به 50  نفر از همسران كاركنان سپاه آموزش داده شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت مراقبت هاي دوران ميانسالي و سلامت بانوان ايراني به منظور افزايش آگاهي زنان در خصوص مراقبت‌ هاي زنان جهت 50 نفر از همسران كاركنان سپاه به مناسبت روز زن توسط واحد بهداشت خانواده اين مركز با استفاده از ويدئو پرژكتور و برنامه پاورپوينت برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


17/2/92

فاز اول طرح حركت بسوي وزن سلامت در مراكز بهداشتي درماني تحت پوشش مركز بهداشت شهداي والفجر با موفقيت به پايان رسيد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر طرح حركت بسوي وزن سلامت كه با هدف ترغيب خانوارهاي تحت پوشش به دستيابي به وزن سلامت توسط واحد تغذيه اين مركز طراحي گرديد از شهريور ماه لغايت اسفند ماه 91 از طريق فراخوان عمومي ثبت نام در مراكز شهري و روستايي تحت پوشش و ارجاع به مراكز مشاوره تغذيه اجرا شد. در غالب اين طرح 2100 نفر اقدام به ثبت نام و ثبت شاخص هاي مربوطه بصورت ماهيانه و نهايتاً 1096 نفر روند كاهش وزن خود را پيگيري نمودند. بيشترين مجموع كاهش وزن مشاهده شده در مراجعين مركز داريون با 132 كيلو، قمربني هاشم 124 كيلو و صدرا 1 با 9/108 كيلو گزارش گرديد. شايان ذكر است به منظور تشويق جامعه تحت پوشش به پيگيري دستيابي به وزن سلامت در نظر است از 30 نفر برتر طرح، كاركنان فعال در اين زمينه، مراكز برتر و كاركنان شركت كننده كه موفق به كاهش وزن گرديده اند تقدير بعمل آيد.

بازگشت به فهرست


17/2/92

در هفته سلامت 100 نفر از دانش آموزان نحوه كنترل اضطراب در امتحانات را فرا گرفتند

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت جلسه آموزشي چگونگي نحوه كنترل اضطراب در ايام امتحانات جهت 100 نفر از دانش آموزان مقطع اول و دوم راهنمايي مدرسه صاحب الزمان در تاريخ 14/2/92 از سوي واحد بهداشت روان برگزار شد. شايان ذكر است با توجه به نزديك شدن به تاريخ امتحانات پايان سال لازم است دانش آموزان در زمينه كنترل استرس و مديريت زمان جهت مطالعات خود آموزشهاي لازم را دريافت نمايند.

بازگشت به فهرست


17/2/92

7000 نسخه پمفلت آموزشي بهداشتي در 112 اداره و اتحاديه تحت پوشش مركز بهداشت شهداي والفجر توزيع گرديد

   به گزارش روابط عمومي مركزبهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت بيش از 7000 نسخه پمفلت آموزشي با عناوين بهداشتي در خصوص شعار هفته سلامت «فشارخون را جدي بگيريم» در 70 اداره و 42 اتحاديه تحت پوشش با همت واحد جلب مشاركت مردمي اين مركز تكثير و توزيع گرديد.

بازگشت به فهرست


17/2/92

شيوه هاي صحيح فرزند پروري به 50 نفر از والدين دانش آموزان آموزش داده شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت به منظور ارتقاء دانش والدين در زمينه شيوه فرزند پروري جلسه آموزشي شيوه هاي صحيح فرزندپروري جهت 50 نفر از والدين دانش آموزان مدرسه صاحب الزمان در تاريخ 14/2/92 از سوي واحد بهداشت روان برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


17/2/92

 100 نفر از كاركنان اداره جهاد كشاورزي با مباحث نحوه ارتباط با همسران آشنا شدند.

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت جلسه آموزشي ارتباط بين همسران جهت 100 نفر از كارشناسان اداره جهاد كشاورزي در تاريخ 10/2/92 از سوي واحد بهداشت روان، با هدف آموزش به زوجين در زمينه نحوه ارتباط مناسب و صحيح با همسران خويش برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


9/2/92

آموزش مطالب بهداشتي به كاركنان مجتمع شهيد مرجاني در هفته سلامت

   به گزارش روابط عمومي مركز  بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت و با توجه به شعار امسال فشارخون را جدي بگيريم جلسه اي با حضور كارمندان مجتمع شهيد مرجاني تشكيل و در همين راستا دكتر غلامرضا اسفندياري دندانپزشك مجتمع توصيه‌هاي بهداشتي را همراه با تعريف جامعي از فشارخون به شركت كنندگان ارائه و به عوامل تاثير گذار بر ايجاد فشارخون اشاره نمود سپس وي راه‌هاي پيشگيري از فشارخون و نقش بسزاي تغذيه در كنترل آن و توصيه به مصرف سبزيجات در تغذيه روزانه افراد بوي‍ژه نقش مصرف سبزي كرفس در كاهش فشارخون را بيان كرد. سپس روانشناس مجتمع سمانه اسدزاده در خصوص بهداشت اعصاب و روان و نقش تاثيرگذار آن بر روي سلامت جسم و روان، و در ادامه نيز مهرداد لك زاده رياست مجتمع درباره اهميت استفاده از كفش هاي طبي، استاندارد و نقش آن در سلامت بدن و جلوگيري از دردهاي كمري سخناني ايراد و در پايان به سوالات حاضرين در همين زمينه پاسخ داده شد.

بازگشت به فهرست


9/2/92

سمينار آموزشي پيشگيري از فشارخون جهت 120 نفر از داوطلبان سلامت برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت و با توجه به شعار امسال سازمان جهاني بهداشت سمينار آموزشي يك روزه اي جهت 120 نفر از داوطلبان فعال سلامت  مراكز، با عنوان راه‌هاي پيشگيري از فشارخون در تاريخ 28/1/92 در سالن اجتماعات والفجر به همت واحد جلب مشاركتهاي مردمي و با همكاري واحد مبارزه با بيماريهاي غيرواگير اين مركز برگزار گرديد.

   در اين سمينار علاوه بر بيان مطالب آموزشي در خصوص راه‌هاي پيشگيري از پرفشاري خون به صورت عملي و طرز صحيح اندازه گيري فشارخون به مدعوين آموزش داده شد. همچنين مسابقه علمي در اين خصوص از حاضرين به عمل آمد و در نهايت به 10 نفر از كساني كه پاسخ صحيح به سوالات مسابقه داده بودند به قيد قرعه جوايزي اهداء گرديد.

بازگشت به فهرست


9/2/92

پايش 64 باشگاه  و سالن  ورزشي مستقر در سطح شهر شيراز انجام شد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت پايش 64 باشگاه و سالن ورزشي مستقر در سطح شهر شيراز توسط واحد بهداشت محيط  اين مركز انجام و ضمن تفهيم شاخص‌هاي بهداشتي در خصوص عوارض ناشي از مصرف داروها و مواد نيروزا، آموزش‌هاي لازم ارائه و316 عدد تراكت آموزشي در اين زمينه توزيع شد.

بازگشت به فهرست


4/2/92

كلاس آموزشي با موضوع  مضرات دخانيات جهت كاركنان صنايع فجر برگزارگرديد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت و بمنظور آشنايي با زيان هاي مصرف دخانيات در تاريخ 24/1/92  كلاس آموزشي با موضوع  مضرات دخانيات و همچنين بهداشت مواد غذايي جهت40 نفر از كاركنان صنايع  فجر فارس در سالن اجتماعات آن محل توسط كارشناسان واحد بهداشت محيط اين مركز برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


4/2/92

آموزش و غربالگري رايگان غربالگري سرطان سينه جهت 35 نفر از طلاب حوزه علميه

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت معاينه غربالگري سرطان سينه در مدرسه علميه فاطمه الزهرا در تاريخ 1/2/92 جهت 35 نفر از كاركنان آن حوزه علميه توسط دكتر خضري پزشك اين مركز و با همكاري واحد بهداشت خانواده انجام و بر خود آزمايي ماهانه سينه توسط  فرد تاكيد و مطالبي درباره آمار زياد و فاكتور هاي موثر بر علل آن عنوان و به سوالهاي كاركنان در رابطه با شعار هفته سلامت با موضوع "فشارخون" نيز پاسخ داده شد.

بازگشت به فهرست


2/2/92

پاكسازي روستاي كوشك مولا در هفته سلامت انجام شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت و بمنظور اعتلاي فرهنگ پاكسازي محيط زيست، ضمن هماهنگي هاي از قبل انجام گرفته با بهورز روستا، مديريت مدرسه ياسر و اعضاء شوراي اسلامي روستاي كوشك مولا برنامه  پاكسازي اين روستا با مشاركت 35 نفر از دانش آموزان دبستان ياسر روستاي كوشك مولا از سوي واحد بهداشت محيط اين مركز، در تاريخ  24/1/92  انجام گرديد. در اين برنامه اقدام به جمع آوري زباله هاي پراكنده شده در سطح روستا و انتقال به محل دفن زباله گرديد و در پايان نيز از دانش آموزان با هداء بسته بهداشتي از شركت كنندگان در اين برنامه تقدير به عمل آمد. همچنين در اين طرح توسط دانش آموزان نسبت به توزيع پمفلت و بروشور با پيام  هفته سلامت در سطح روستا اقدام شد.

بازگشت به فهرست


1/2/92

آموزش و غربالگري رايگان پرفشاري خون جهت 349 نفر از طلاب حوزه علميه، مددجويان كميته امداد و كاركنان صدا و سيما 

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت  و با توجه به شيوع 16 درصدي بيماري فشارخون در شهر شيراز113نفر از طلاب حوزه هاي علميه معصومين و فاطمه الزهراء، 56 نفر از مددجويان كميته امداد و 180 نفر از كاركنان  صدا و سيماي مركز فارس توسط كارشناسان غير واگير اين مركز مورد غربالگري رايگان پر فشار خون قرار گرفتند.

   در اين برنامه همه افراد آموزشهاي لازم را فرا گرفته و مشاوره چهره به چهره انجام و كليه افراد در معرض خطر، راهنمايي هاي لازم را دريافت نمودند.

بازگشت به فهرست


31/1/92

آموزش كنترل فشارخون و مقابله با استرس به 60 نفر از كاركنان ادارات و اتحاديه ها توسط مركز بهداشت شهداي والفجر

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت و به منظور ارتقاء دانش شركت كنندگان و افزايش توانمندي آنها در كنترل و مقابله با عناصر استرس زاي محيطي جلسه آموزشي در زمينه مديريت استرس و مهار خشم و تاثير آن بر كنترل فشارخون از طريق آموزش مهارتهاي مقابله با استرس و خشم جهت 100 نفر از كاركنان ادارات و اتحاديه هاي شهر شيراز در تاريخ 31/1/92 در سالن اجتماعات اين مركز بهداشت  با همكاري واحد بهداشت روان و واحد جلب مشاركت هاي مردمي برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


31/1/92

بازديد رياست مركز بهداشت شهداي والفجر از غرفه هفته سلامت در شركت نفت

    

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت رياست اين مركز بهداشت از بهداري شركت نفت فارس و از بخش هاي مختلف غرفه سلامت شامل: اندازه گيري رايگان فشارخون، فروش كتاب، توزيع رايگان منابع آموزشي و روان شناسي رايگان دراين اداره باموضوع "فشارخون راجدي بگيريم" ديدن نمود.دراين غرفه جهت مراجعين، اندازه گيري رايگان قد و وزن و فشارخون توسط چند تن از داوطلبان سلامت انجام و در صورت نياز جهت مشاوره تكميلي ارجاع شدند.

   همچنين بخشي از غرفه به فروش كتابهاي بهداشتي اختصاص داشت و در بخش ديگر پمفلت و تراكت و بروشورهاي بهداشتي با مضمون فشارخون كه توسط اين مركز بهداشت و بهداري شركت نفت تهيه شده بود توزيع گرديد و نيز از طريق بخش فيلم هاي آموزشي راههاي پيشگيري از  فشارخون به مراجعين آموزش داده شد. در بخش ديگر مشاوره روانشناسي و مسابقه آموزشي در خصوص فشارخون از مراجعين به عمل آمد.

   در اين بازديد دكتر تهمتن رئيس اين مركز ضمن تشكر و قدرداني از زحمات  نصحيت كن، داوطلب متخصص آن اداره و دكتر مستغني، مديريت آن اداره و همكارانشان، در خصوص همكاري بيشتر اين دو مركز به منظور پيشبرد هر چه بهتر اهداف بهداشتي مواردي را بيان و مقرر شد در اسرع وقت توسط مسوول جلب مشاركت مردمي اين مركز پيگيري شود.

بازگشت به فهرست


31/1/92

30 نفر از كاركنان مرد سازمان كار و امور اجتماعي در خصوص پيشگيري ازبيماري فشارخون آموزش ديدند

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت و بمنظور افزايش آگاهي كاركنان 30 نفر از كاركنان مرد سازمان كار و امور اجتماعي در تاريخ27/1/92 در خصوص پيشگيري از بيماري فشارخون توسط كارشناس برنامه ميانسالان واحد بهداشت خانواده اين مركز آموزش ديدند.

بازگشت به فهرست


31/1/92

90 نفر از كاركنان زن بهزيستي و سازمان هاي مردم نهاد با موضوع هاي بهداشتي سلامت آشنا شدند

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت و بمنظور افزايش آگاهي زنان در خصوص سلامت زنان، كلاس آموزشي با حضور 90 نفر از كاركنان زن بهزيستي، سازمان هاي مردم نهاد (NGO و CB) و تعدادي از زنان در تاريخ 28/1/92 توسط كارشناس برنامه ميانسالان، تنظيم خانواده و كودكان واحدبهداشت خانواده اين مركز بهداشت در سالن فتح المبين اداره بهزيستي برگزار گرديد. در اين كلاس آموزشي در خصوص مراقبت هاي دوران ميانسالي، پرفشاري خون، تنظيم خانواده و كودكان با استفاده از اسلايد توضيح هاي لازم داده شد.

بازگشت به فهرست


31/1/92

80 نفر از كاركنان دانشگاه شيراز با موضوع هاي بهداشتي سلامت برنامه سبا و سما  آشناشدند

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت و بمنظور افزايش آگاهي كاركنان دانشگاه شيراز در خصوص سلامت ميانسالان كلاس آموزشي برنامه سبا و سما و فشارخون با حضور 80 نفر از كاركنان زن و مرد دانشگاه شيراز در تاريخ 26/1/92 توسط كارشناس برنامه ميانسالان واحد بهداشت خانواده اين مركز بهداشت در سالن اجتماعات دانشگاه شيراز برگزار گرديد. شايان ذكراست در اين كلاس آموزشي در خصوص مراقبت هاي دوران ميانسالي، پرفشاري خون با استفاده از اسلايد توضيح هاي لازم ارائه شد.

بازگشت به فهرست


31/1/92

25 نفر از كاركنان زن سازمان كار و امور اجتماعي با موضوع هاي بهداشتي سلامت زنان آشنا شدند

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت و بمنظور افزايش آگاهي كاركنان زن اداره‌هاي  شهر شيراز، در خصوص سلامت زنان 25 نفر از كاركنان زن سازمان كار و امور اجتماعي در تاريخ 26/1/92 با موضوع هاي سلامت زنان از جمله: مراقبت هاي دوران ميانسالي، تغذيه، فعاليت هاي بدني، شاخص توده بدني و ...  توسط كارشناس برنامه ميانسالان واحد بهداشت خانواده  اين مركز آشنا شدند.

بازگشت به فهرست


31/1/92

جلسه آموزشي پيشگيري از پرفشاري خون جهت 140 نفر از مراقبين بهداشت مدارس برگزار گرديد

    

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت جلسه آموزشي پيشگيري از پرفشاري خون جهت 140نفر از مراقبين بهداشت مدارس نواحي 2 و 4 آموزش و پرورش در تاريخ 26/1/92 در سالن اجتماعات اين مركز به همت واحد بهداشت مدارس برگزار شد. در اين جلسه ابتدا مسوول بهداشت مدارس اين مركز هفته سلامت را تبريگ گفته و شعار امسال سازمان بهداشت جهاني «فشار خون را جدي بگيريم» را مطرح نمود. سپس دكتر شفي خاني از معاونت بهداشتي دانشگاه درباره فشار خون چيست و نحوه پيشگيري از آن، توضيح لازم رابه حاضرين ارائه  و بعد از آن پورنواب درباره عوامل موثر بر پرفشار خون و مسائل شخصيتي اجتماعي افراد مطالبي بيان نمود.

   اهدا لوح تقدير به مراقبين بهداشت نواحي 2 و 4 و جمعي از همكاران نيز ار ديگر بخشهاي اين برنامه بود. در پايان نيز مدير عامل شركت شير پگاه در باره استفاده از مواد لبني كم چرب و كم نمك و ارتباط آن با كاهش فشار خون سخناني ارائه نمود.

بازگشت به فهرست


28/1/92

سمينار هاي آموزشي تغذيه در هفته سلامت در 5 مدرسه برگزار گرديد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت سمينارهاي آموزشي جهت 200 نفر از اولياء دانش‌آموزان و معلمين در مدارس تحت پوشش ازجمله: بعثت، دكتر حسابي، صاحب الزمان، وزيرآباد و آل محمد توسط واحد تغذيه با همكاري مشاوران تغذيه شاغل در مراكز محيطي برگزار گرديد. در اين برنامه هاي آموزشي كارشناسان تغذيه پيرامون نقش تغذيه در پيشگيري و كنترل پرفشاري خون مطالب سودمندي ارائه نمودند.

بازگشت به فهرست


27/1/92

سمينار يك روزه نقش تغذيه سالم در پيشگيري از پرفشاري خون جهت مديران مهد كودكهاي شيراز برگزار گرديد

    

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت سمينار يك روزه نقش تغذيه سالم در پيشگيري از پرفشاري خون در تاريخ 27/1/91، در محل  سالن اجتماعات اين مركز توسط واحد تغذيه  پس از هماهنگي با سازمان بهزيستي شهرستان شيراز برگزار گرديد. در غالب اين برنامه مباحثي پيرامون تغذيه كودكان پيش دبستاني تغذيه و پرفشاري خون و تحرك بدني و پرفشاري خون توسط كارشناسان واحد تغذيه و غير واگيربه حاضرين ارائه گرديد.

بازگشت به فهرست


26/1/92

سمينار آموزشي تغذيه در سازمان جهاد كشاورزي برگزار گرديد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت سمينار آموزشي نقش تغذيه در پيشگيري و درمان پرفشاري خون جهت كاركنان سازمان جهاد كشاورزي استان در محل سالن اجتماعات آن اداره  توسط واحد تغذيه اين مركز و با همكاري واحد مشاركت هاي مردمي برگزارشد. در اين سمينار كه حدود 100 نفر از پرسنل آن سازمان شركت داشتند، مباحثي در رابطه با نقش تاثير نمك - ميوه و سبزيجات و روغن ها در پيشگيري و كنترل پرفشاري خون توسط كارشناس تغذيه واحد تغذيه  ارائه گرديد.

بازگشت به فهرست


26/1/92

جشنواره غذاي سالم (كم نمك- پرفيبر) توسط مركز بهداشت شهداي والفجر برگزار گرديد

    

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت جشنواره غذاي سالم كم نمك-پرفيبر توسط واحد تغذيه اين مركز در تاريخ 21/1/91  برگزار گرديد. در اين جشنواره كه جمعي از كاركنان و رابطين خانوارهاي تحت پوشش مراكز شركت داشتند، پس از ارزيابي غذاهاي ارائه شده توسط كارشناسان تغذيه از طرف رياست اين مركز بهداشت به افراد برتر جوايز نفيسي و به ساير شركت كنندگان نيز هدايايي به رسم يادبود اهدا گرديد.

بازگشت به فهرست


26/1/92

غربالگري رايگان پر فشاري خون جهت 150 نفر از كاركنان و مراجعين به مركز بهداشت شهداي والفجر در طول هفته  سلامت  انجام شد

   از آن جا كه بيماري پرفشاري خون سال ها بدون علامت است و معمولا زماني علامت دار مي شود كه بر اندام‌هايي مثل مغز، چشم، كليه و قلب تاثير گذاشته و به آنها آسيب رسانده باشد، بدين منظوردر طول هفته سلامت غربالگري رايگان اين بيماري در مركز بهداشت شهداي والفجر براي 150 نفر از كاركنان و مراجعين اين مركز انجام شد. شايان ذكر است در صورتي كه فردي فشار خون بيشتريا مساوي 140 روي 90 داشت به پزشك خانواده خود ارجاع داده شد، تا نسبت به كنترل فشار خون خود و پيشگيري از عوارض آن اقدام نمايد.

بازگشت به فهرست


24/1/92

سمينار آموزشي مقابله با استرس و ارتباط آن با فشارخون جهت 105 نفر از مربيان امداد بسيج برگزارشد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت سمينار آموزشي مقابله با استرس و ارتباط آن با فشار خون جهت 105 نفر از مربيان امداد بسيج و فرماندهان توسط كارشناس بهداشت روان در تاريخ 21/1/92 در سالن اجتماعات مركز بهداشت والفجر برگزار گرديد. شايان ذكر است از آنجا كه تحقيقات اخير ارتباط بين بيماريهاي جسمي و استرس هاي محيطي را تاييد مي‌كنند، با يادگيري مديريت استرس فرد مي تواند فشار خون خود را نيز تنظيم نمايد.

بازگشت به فهرست


24/1/92

غربالگري رايگان فشارخون جهت 105 نفر از فرماندهان و مربيان بهداشت امداد مقاومت بسيج انجام شد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر غربالگري رايگان فشارخون جهت 105 نفر از فرمانده هان و مربيان بهداشت و امداد مقاومت بسيج نواحي احمدبن موسي و ناحيه بقيه اله در سالن اجتماعات اين مركز توسط آموزش سلامت و با همكاري واحدهاي مبارزه با بيماريهاي غير واگير و بهداشت روان انجام و آنان آموزشهاي لازم در خصوص بيماري فشار خون ـ علائم آن و راههاي پيشگيري ـ نحوه صحيح گرفتن فشارخون ـ رابطه استرس با فشارخون و تاثير دخانيات برفشارخون را فرا گرفتند.

بازگشت به فهرست


24/1/92

مراسم جشن هفته سلامت دانش آموزي در مركز بهداشت شهداي والفجر برگزار شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر مراسم جشن هفته سلامت براي دانش آموزان منتخب مدارس آموزش و پرورش نواحي 2 و 4 در سالن اين مركز بهداشت با اسپانسري كارخانه شير پاستوريزه پگاه و با هماهنگي و حضور كارشناسان بهداشت مدارس مركز برگزار شد و شعار هفته سلامت فشار خون و ارتباط آن با تغذيه سالم با اجراي نمايش هاي زيباي عروسكي توسط كاركنان كارخانه شير پگاه به اجرا درآمد.

بازگشت به فهرست


24/1/92

آموزش برنامه هاي تنظيم خانواده به 70 نفر از زنان مراجعه كننده به مجتمع درماني نادركاظمي

    

    

        به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت و بمنظور افزايش آگاهي زنان آموزش در خصوص مراقبتهاي بهداشتي با موضوع هاي فشارخون ـ تنظيم خانواده ـ مراقبت در دوران ميانسالي و سالمندي ـ مراقبتهاي بهداشتي كودكان ـ زايمان ايمن توسط كارشناسان بهداشت خانواده همتيان، بردبار و اميرحشمتي در سالن اجتماعات مجتمع درماني نادركاظمي جهت 70 نفر از زنان مراجعه كننده و زنان تحت پوشش آن مركز به مدت 2 ساعت همراه با پذيرايي برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


24/1/92

اندازه گيري رايگان فشار خون 50 نفر از مراجعين به كلينيك دندانپزشكي امام صادق (ع) انجام شد

   به مناسبت هفته سلامت اندازه گيري رايگان فشار خون 50 نفر از مراجعين به كلينيك دندانپزشكي امام صادق (ع) از تاريخ 19/1/92 لغايت 24/1/92  با هماهنگي واحد بهداشت و دندان اين مركز انجام و پمفلت آموزشي در بين مراجعين توزيع گرديد.

بازگشت به فهرست


24/1/92

آموزش 105 نفر از مربيان بهداشت آموزش و پرورش ناحيه 2 در مورد فشارخون و راه‌هاي پيشگيري و كنترل آن

آموزش 105 نفر از مربيان بهداشت آموزش و پرورش ناحيه 2 در مورد فشارخون و راه‌هاي پيشگيري و كنترل آن در ششمين روز از هفته سلامت در تاريخ 24/1/92 مربيان بهداشت آموزش و پرورش ناحيه 2در مورد فشارخون و راه‌هاي پيشگيري و كنترل آن آموزش ديدند. در اين جلسه آموزشي دكتر ميرزاد مسوول بيماري‌هاي غير واگير اين مركز گفت: مهمترين علامت بيماري پرفشاري خون بدون علامت بودن آن است. اين بيماري سال‌ها مي تواند بدون علامت باشد، ياعلائم مبهمي مثل سردرد، سرگيجه و خستگي داشته باشد. باصلاح شيوه زندگي مي توان از بروز اين بيماري پيشگيري كرد.

   ايشان ضمن تاكيد به انتقال آموزش‌ها به دانش آموزان و 4 دستور ساده زير براي پيشگيري از پر فشار ي خون عوامل خطر اين بيماري را توضيح دادند.

  1- روزانه 30دقيقه ورزش هوازي مثل پياده روي-دوچرخه سواري يا شنا حداقل 5 روز در هفته 2-پرهيز از مصرف دخانيات و مشروبات الكلي؛

  3- تغذيه سالم يعني مصرف چربي و نمك به ميزان كم و مصرف سبزي و ميوها به مقدار زياد؛

  4- كاهش فشارهاي رواني با يادگيري روش هاي كنترل استرس.

بازگشت به فهرست


24/1/92

كاركنان كارخانه شير پگاه در مورد پر فشار خون و راه‌هاي كنترل و پيشگيري آن آموزش ديدند

   در تاريخ 21/12/91 كاركنان كارخانه شير پگاه در مورد پر فشاري خون آموزش ديدند. در اين جلسه آموزشي گفته شد فشارخون اوليه سال‌ها بدون علامت است و زماني علامت دار مي شود كه بر اندام هاي حياتي مثل چشم، كليه و قلب تاثير گذاشته بنابراين غربالگري پرفشارخون و اطلاع از وضعيت فشارخون خود از اهميت بسزايي برخورداراست.

   دكتر ميرزاد گفت: يكي از عوامل مهمي كه در شيوع فشارخون بالا نقش بسزايي دارد چاقي است. فشار خون بالا در افراد چاق 6-2 برابر بيشتر از افرادي است كه افزايش وزن ندارند. در اين جلسه بر فعاليت بدني و انجام 150دقيقه فعاليت بدني در هفته يا 30 دقيقه هر روز 5 روز در هفته براي حفظ سلامتي و پيشگيري از بيماري‌هاي غير واگير تاكيدشد.

بازگشت به فهرست


24/1/92

غربالگري 105 نفر از بسيجيان و آموزش آن‌ها در مورد پرفشاري خون و راه‌هاي كنترل و پيشگيري از آن

   در سومين روز از هفته سلامت 105 نفر از بسيجيان در مورد پرفشاري خون و راه‌هاي كنترل و پِيشگيري از آن آموزش ديدند. در اين جلسه آموزشي كه با همكاري واحد آموزشي سلامت و واحد غير واگِير برگزار شد دكتر مِيرزاد در مورد عوامل خطر بِيماري پرفشاري خون كه شامل: چاقي، مصرف سيگار و الكل، كم تحركي، چربي بالا و ... توضيحاتي بيان نمودند. در ضمن در اين جلسه طريقه صحيح اندازه گيري فشارخون به صورت عملي آموزش داده شد.

   دكتر ميرزاد گفت: حداقل نيم ساعت قبل از اندازه گيري فشار خون فرد معاينه شونده نبايد فعاليت شديد داشته باشد، غذاي سنگين، قهوه، الكل دارو، نوشيدني هاي محرك و سيگار مصرف نكرده باشد. ضمن اينكه نبايد مدت طولاني بيش از 14ساعت ناشتا باشد. در پايان غربالگري پرفشارخون براي كليه بسيجيان انجام شد.

بازگشت به فهرست


24/1/92

كارگاه يك روزه مديريت استرس توسط مركز بهداشت شهداي والفجر برگزار گرديد

   به گزارش روابط عمومي مركزبهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر كارگاه آموزشي مديريت استرس به منظور توانمندسازي والدين در زمينه كنترل و مديريت استرس جهت 20 نفر از والديني كه فرزندان مبتلا به تالاسمي دارند و همچنين بيماران تالاسمي در سالن كنفرانس بيمارستان شهيد دستغيب از سوي واحد بهداشت روان اين مركز برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


24/1/92

120 نفر از دانش آموزان دبيرستان علامه اقبال 2 در مورد راه‌هاي پيشگيري از سرطان آموزش ديدند

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر در دومين روز از هفته سلامت 120 نفر از دانش آموزان دبيرستان علامه اقبال 2 توسط كارشناس غير واگير اين مركز در مورد راه‌هاي پيشگيري از سرطان آموزش ديدند. در اين جلسه آموزشي در مورد 30دقيقه فعاليت بدني باشدت متوسط حداقل 5 روز هفته – كاهش مصرف نمك درغذاي روزانه و افزايش مصرف سبزي وميوه هاي تازه براي پيشگيري از فشارخون توضيحاتي به دانش آموزان داده شد.

   در ضمن در پايان براي كليه كاركنان و معلمين دبيرستان فوق غربالگري پرفشار خون انجام شد و افراد در معرض خطر در مورد چگونگي پيشگيري از اين بيماري آموزش ديدند. شايان ذكر است در صورتي كه شيوه زندگي نامناسب داريد. با كاهش مصرف سديم يا نمك در رژيم غذايي، ترك مصرف دخانيات، كاهش چاقي به خصوص چاقي شكمي، حفظ وزن مطلوب، افزايش فعاليت بدني، كنترل قند خون و كنترل اختلالات چربي خون آن را اصلاح كنيد. با اصلاح شيوه زندگي نامناسب، فشار خون خود را در حد طبيعي حفظ كنيد.

بازگشت به فهرست


24/1/92

دانشجويان پزشكي در هفته سلامت با اثرات سوء مصرف مواد آشنا شدند

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر كارگاه آموزشي پيشگيري از سوء مصرف مواد جهت 27 نفر از دانشجويان پزشكي به منظور ارتقا سطح آگاهي دانشجويان از اثرات سوء مصرف و آشنايي با انواع مواد مخدر جديد و راه‌كارهاي مناسب جهت پيشگيري توسط كارشناس بهداشت روان در اين مركز بهداشت برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


21/1/92

فعاليت هاي انجام شده در هفته سلامت مردان

   كلاس آموزشي در خصوص برنامه سلامت مردان با موضوع «بيماري و سرطان پروستات» و «بيماري‌هاي شايع مردان» جهت نمايندگان مرد اتحاديه هاي شيراز و دو جلسه جداگانه جهت 85 نفر از كاركنان مرد دانشگاه شيراز به همت واحد بهداشت خانواده و با همكاري پزشك اين مركز دكتر زهري‌زاده برگزار گرديد.

   مسابقه فوتبال دستي كاركنان مرد به مناسبت هفته سلامت مردان برگزار شد.

 به مناسبت هفته سلامت مردان مسابقه فوتبال دستي در مورخ 8/12/91 با حضور تعدادي از كاركنان مرد مركز بهداشت شهرستان شيراز (شهداي والفجر) و كاركنان برخي از ادارات در 10 تيم دو نفره در مجتمع فرهنگي ورزشي ولايت با داوري كارشناسان تربيت بدني آن مجموعه توسط بزرگي نيا كارشناس برنامه ورزش آقايان اين مركز برگزار وبه نفرات برتر جوايزي اهداء شد.

   كلاس آموزشي با عنوان « ايدز و راههاي انتقال» در هفته سلامت مردان برگزار گرديد.

   كلاس آموزشي « ايدز و راههاي انتقال»  آن جهت كليه رانندگان، كاركنان خدمات، تاسيسات، نگهباني همچنين تعدادي از كاركنان مرد مركز بهداشت و تعدادي از رانندگان دانشگاه علوم پزشكي شيراز به همت واحد مبارزه بابيماريهاي غيرواگير اين مركز برگزار و پمفلتهاي آموزشي در رابطه با هفته سلامت مردان به شركت كنندگان داده شد.

   كلاس آموزشي «رانندگي و پيشگيري از تصادفات جاده‌اي» جهت رانندگان دانشگاه علوم پزشكي توسط مركزبهداشت شهداي والفجر برگزار گرديد.

   باتوجه به افزايش تصادفات ومرگ و مير ناشي از آن و بمناسبت هفته سلامت مردان كلاس آموزشي با عنوان «رانندگي و پيشگيري از تصادفات جاده‌اي» بمنظور افزايش آگاهي كليه رانندگان اين مركز، تعدادي از رانندگان دانشگاه علوم پزشكي شيراز، كاركنان خدمات، تاسيسات، نگهباني وعده اي از كاركنان مرد اين مركز توسط دكتر احمد زاده در تاريخ 6/12/91 برگزار گرديد. در اين كلاس پمفلتهاي آموزشي به كاركنان تحويل داده شد.

   ساير فعاليتهاي انجام گرفته در هفته سلامت مردان

   برگزاري برنامه راديويي: در تاريخ 3/12/91 برنامه راديويي به مناسبت هفته سلامت مردان پخش گرديد، در اين برنامه در خصوص پيشگيري از سوانح و حوادث رانندگي و تصادفات جاده‌اي توسط آقاي دكتر فربود احمدزاده مسئول واحد بهداشت حرفه اي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، و خانم دكتر خضري پزشك مركز بهداشت والفجر صحبت شد.

   برنامه ي آموزشي همراه با دعا در برخي از مدارس برگزار گرديد.

   برگزاري مسابقات نقاشي و مقاله نويسي: در هفته سلامت مردان مسابقات نقاشي و مقاله نويسي (با موضوع سلامت پدر خانواده) در مدارس پسرانه برگزار شد.

   برگزاري نمايشگاه: نمايشگاهي در طول هفته سلامت مردان در مركز دندانپزشكي امام جعفر صادق (ع) جهت افزايش آگاهي مراجعه‌كنندگان برپا گرديد.

بازگشت به فهرست


20/1/92

غربالگري 160 نفر از زائرين حرم مطهر شاهچراغ در سومين روز از هفته سلامت

    

   به گزارش روابط عمومي مركزبهداشت شهرستان شيرازشهداي والفجر بمناسبت هفته سلامت و با توجه به اينكه كه فشارخون اوليه سال‌ها بدون علامت است و معمولا زماني علامت دار مي شود كه براندام هايي مثل مغز، چشم، كليه و قلب تاثير گذاشته و به آنها آسيب رسانده باشد. غربالگري اين بيماري به صورت رايگان در طول هفته سلامت درحرم مطهر شاهچراغ در حال انجام مي باشد و در روزهاي باقي مانده هفته سلامت علاوه بر صبح‌ها، عصرها از ساعت 13:30 تا 17 نيز انجام مي شود.

   در اين راستا در تاريخ 20/1/92 براي 160 نفر از زائرين غربالگري انجام  و به افراد در معرض خطر در مورد اصلاح شيوه زندگي توضيحاتي داده شد.

بازگشت به فهرست


20/1/92

غربالگري رايگان بيماري فشارخون جهت 110 نفر از كاركنان اداره ماليات شهر شيراز در هفته سلامت انجام شد

    

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر به مناسبت هفته سلامت با شعار "فشار خون را جدي بگيريم" و با توجه به اينكه فشارخون سومين عامل مرگ در دنيا مي باشد، غربالگري رايگان پرفشاري خون جهت 110 نفر از كاركنان اداره ماليات توسط واحد مبارزه با بيماريهاي غيرواگير اين مركز انجام و افرادي كه فشارخون بالا (بيشتر و مساوي140روي90) داشتند به پزشك خانواده ارجاع شدند و به افراد در معرض خطر توضيحات لازم در مورد اصلاح شيوه زندگي (كاهش مصرف نمك و فعاليت بدني وعدم مصرف دخانيات و الكل ) داده شد.

   شايان ذكر است شيوع بالا و ارتباط نزديك فشار خون بالا با بيماريهاي قلب و عروق سبب شده است كه فشارخون بالا يكي از مهمترين مشكلات سلامت عمومي به شمار آيد. سازمان بهداشت جهاني برآورد كرده است كه درآينده فشارخون بالاسبب يك مرگ از 8 مرگ و درنهايت سومين عامل مرگ در دنيا خواهدشد.

بازگشت به فهرست


20/1/92

غربالگري و مشاوره سلامت رايگان به زائران حرم حضرت شاهچراغ (ع) درهفته سلامت

   به گزارش روابط عمومي مركزبهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر با توجه به شعار هفته سلامت امسال با عنوان "فشارخون راجدي بگيريم " وباتوجه به اينكه فشارخون اوليه سالها بدون علامت است و معمولا زماني علامت دار مي شود كه بر اندامهاي حياتي مثل قلب ،كليه ،چشم و مغز تاثير گذاشته و به آنها آسيب رسانده باشد، بدين منظور واحد غير واگير مركز بهداشت شهداي والفجر غربالگري رايگان بيماري پر فشاري خون را براي افراد بالاي 20 سال و زائران حرم حضرت شاهچراغ (ع) همراه با  مشاوره هاي لازم در زمينه سلامت در حرم مطهر شاهچراغ در روزهاي هفته سلامت اجرا مي نمايد.

   عموم زائران مي توانند براي دريافت اطلاعات آموزشي در زمينه سلامت بويژه فشار خون به غرفه برپا شده در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) مراجعه نمايند.

   گفتني است كارشناسان حاضر در غرفه، تا پايان هفته سلامت ،24 فروردين ماه، به جز جمعه بيست و سوم، از ساعت 8 و 30 دقيقه صبح تا 12ظهر غربالگري فشار خون و ارايه مشاوره هاي سلامت از جمله مشاوره تغذيه را به عموم زائران خواهند داشت .

بازگشت به فهرست


20/1/92

زنگ سلامت در نخستين روز از هفته سلامت  در در مدرسه راهنمايي دخترانه طوبي به صدا در آمد

    

    

   زنگ سلامت در مدرسه راهنمايي دخترانه طوبي به صورت نمادين به صورت نمادين توسط مسوولان دانشگاه علوم پزشكي شيراز و آموزش و پرورش استان فارس در نخستين روز از هفته سلامت نواخته شد .

   رييس دانشگاه علوم پزشكي شيراز دراين مراسم گفت: دين اسلام به عنوان ديني شناخته شده كه در بين تمامي مكتب هاي اعتقادي دنيا ، بالاترين توجه را به سلامت انسان ها داشته است . وي با اشاره به اينكه شعار امسال هفته سلامت "فشار خون را جدي بگيريم" انتخاب شده است، گفت: متاسفانه شايع ترين علت مرگ در كشور ما و ساير كشورهاي پيشرفته يا در حال پيشرفت بيماري هاي قلبي و عروقي است كه شامل سكته هاي قلبي و مغزي هستند .

 وي تاكيد كرد : مدارس بهترين مكان براي آموزش شيوه زندگي درست براي پيشگيري از بيماري ها مي باشند زيرا آموزش در سنين كودكي برروي تمام دوران زندگي تاثير گذار است . رييس آموزش و پرورش استان فارس نيز با حضور در اين مراسم، گفت: دو نعمت صحت و امنيت در زندگي انسان داراي اهميت ويژه اي هستند كه اگر اختلالي در آنها ايجاد شود انسان دچار مشكل مي گردد .

 محمد حسين روزي طلب افزود: از بين رفتن سلامت موجب مي شود كه فرد زندگي عادي خود را از دست بدهد و به همين دليل بايد براي داشتن نعمت سلامتي شكرگزار خداوند بود و به شيوه اي زندگي كرد كه اين نعمت بزرگ دچار مشكل نشود .

بازگشت به فهرست


20/1/92

 نمايندگان مرد اتحاديه هاي شهرشيراز با بيماريهاي شايع مردان آشنا شدند

    به گزارش روابط عمومي مركزبهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر كلاس آموزشي در خصوص برنامه سلامت مردان با موضوع «بيماري و سرطان پروستات» و «بيماري‌هاي شايع مردان» جهت نمايندگان مرد اتحاديه هاي شيراز به همت واحد جلب مشاركت‌ها و با همكاري پزشك اين مركز دكتر زهري زاده  برگزار گرديد.

بازگشت به فهرست


20/1/92

زنگ سلامت در مدرسه رازي 2 در هفته سلامت نواخته شد

    

    

   به گزارش  روابط عمومي مركزبهداشت شهرستان شيراز شهداي والفجر  زنگ سلامت در مدرسه رازي 2 از ناحيه 4 آموزش و پرورش در تاريخ 19/1/92 طي مراسمي نواخته شد. در اين مراسم كه دكتر تهمتن رئيس  اين مركز بهداشت ،مسئولين بهداشت مدارس و جامعيان رئيس اداره سلامت آموزش و پرورش، و ديگر همكارانشان حضور داشتند ، زنگ سلامت توسط ‌ دكتر تهمتن  رياست اين مركزنواخته و سپس درباره شعار امسال سازمان جهاني بهداشت باعنوان  « فشار خون را جدي بگيريم» صحبت شد. دانش آموزان نيز درباره اهميت تندرستي و سلامت در زندگي با خواندن سرود و اجراي نمايش در اين مراسم نقش داشتند. در پايان نيز از خدمات كارشناس  ناحيه 4 با اهدا لوح تقدير قدرداني و تشكر به عمل آمد.

بازگشت به فهرست


20/1/92

كارگاه آموزشي پيشگيري از سوء مصرف مواد برگزار گرديد

   به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان شيراز (شهداي والفجر) بمناسبت هفته سلامت كارگاه آموزشي پيشگيري از سوء مصرف مواد در تاريخ 18/1/92 به منظور افزايش آگاهي دانشجويان در زمينه اعتياد جهت 20 نفر از دانشجويان پزشكي در سالن مهارتهاي زندگي اين مركز بهداشت از سوي واحد بهداشت روان برگزار گرديد. شايان ذكر است سوء مصرف مواد يكي از عواملي است كه باعث آسيبهاي جدي به ساختار خانواده و به دنبال آن جامعه مي شود و پيشگيري از آن مي تواند به استحكام و سلامت خانواده و جامعه كمك نمايد.

بازگشت به فهرست

خبرهاي شش ماه دوم سال 1391

 

صفحه اصلي

سخني با شما

معرفي مرکز

واحدهای مرکز

خبرنامه

تقويم بهداشتي

سايتهای  پزشکي

دانستنيهای بهداشتي

نقشه سايت

تماس با ما

 

|  صفحه اصلي  |  سخني با شما   |   معرفي مرکز   |  واحدهای مرکز   |  خبرنامه  |  تقويم بهداشتي  |

|  سا يتهای  پزشکي  |  دانستنيهای بهداشتي  |  نقشه سايت  |  تماس با ما  |

.

                                   Email the Webmaster for Questions and Comments.Thank You.

      Copyright © 2004 , Shiraz Health Center